Komunikat MZZPRC
Komunikat MZZPRC Przemysłu Chemicznego i Multienergetycznego w temacie podjęcia przez Zarząd związku decyzji o wystąpieniu z reprezentacji związkowej na okoliczność sporu zbiorowego w Rafinerii Gdańskiej, Lotos Lab, Lotos Serwis, Lotos Oil i Lotos Paliwa (w Paliwach spór wygasł w momencie likwidacji spółki).
Pokrótce przypomnimy treść żądań sporów. Otóż głównym żądaniem był 10% przyrost wynagrodzenia pracowników spółek z wyrównaniem od stycznia 2022r i pod nim się nadal podpisujemy. Niestety, rozciąganie w czasie, nie tyle zmieniło podejście MZZPRC do tego żądania, co zaczęły spływać do Zarządu sygnały, że spór się rozmywa. W międzyczasie w przestrzeni rozmów zaczęła się pojawiać kwota premii specjalnej, która miałaby złagodzić skutki inflacji i jednocześnie być przejawem dobrych intencji wobec żądań sporów, których to ze względów ekonomicznych (tak nas zapewniano), pracodawcy nie mogli spełnić. Reprezentacja podjęła więc działania mające na celu nadanie szybszego biegu rozwiązaniu sporu, na początku w Rafinerii Gdańskiej. Na pismo do pracodawcy wnioskujące o udostępnienie listy pracowników, która to lista miałaby posłużyć do przeprowadzenia referendum protestacyjnego w RG, otrzymaliśmy tylko odpowiedź przygotowaną przez kancelarię prawną, iż spór według prawa jest bezzasadny i niezgodny z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wobec czego razem z pozostałymi organizacjami związkowymi tworzącymi reprezentację w sporze, wystosowaliśmy pismo do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zarząd, który naszym zdaniem uniemożliwiał ustawowe wypełnianie działań podczas sporu. Jednocześnie na spotkaniach zaczęła się pojawiać ze wzmożoną narracją kwota, którą pracodawca wypłaciłby pracownikom jeszcze przed świętami, co jednocześnie wśród załogi RG spotkało się z różnym odbiorem. Oczywiście naszym żądaniem nadal było 10% przyrostu płac dla pracowników.
Tak na marginesie wspomnimy, iż w nadchodzącym roku ulega nowelizacji ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, której projekt zakłada maksymalny czas trwania sporu, oraz sankcjonuje możliwość wstępowania na drogę sporu jedynie wspólnych reprezentacji, i/lub organizacji reprezentatywnej u danego pracodawcy.
Dlatego jesteśmy świadkami już, przed wejściem nowej ustawy w życie, uporczywego poszukiwania koalicjantów przez niektóre organizacje działające w naszych spółkach.
W grudniu, w spółkach rozpoczynają się rozmowy o przyroście wynagrodzeń na 2023, oraz zostaną rozpoczęte prace nad nowymi Zakładowymi Układami Zbiorowymi Pracy (w niektórych spółkach)
Jeżeli, wzorem ostatnich lat, negocjacje nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów, to już w oparciu o nową ustawę możemy wejść na drogę sporu zbiorowego.
Dlatego też, Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Przemysłu Chemicznego i Multienergetycznego, w dniu wczorajszym (nie jednogłośnie) podjął decyzję o wyjściu ze wspólnej reprezentacji w sporach.
Priorytetem dla działań związku, w tych trudnych czasach, jest dobro pracowników i ich rodzin. Uważamy, że premia (zwał jak zwał), w okresie przedświątecznym, będzie dobrze odebrana, bo mamy również świadomość, że drugiej takiej propozycji nie będzie. Oczywiste jest dla wszystkich, że wypłata premii jest li tylko w gestii Prezesów spółek, jednak również ci sami Prezesi mogą uwarunkować wypłatę premii, np. podpisaniem porozumienia kończącego spór.
Jesteśmy w nowej rzeczywistości, mamy nowego właściciela, nowych udziałowców i to wymaga od nas wszystkich przestawienia się na nowe tory.
Daleko nam do uprawiania polityki i międzypracowniczych rozgrywek.
Zarząd MZZPRC PChiM