Informacje
MZZPRC PChiM z dnia 10.02.2023
W imieniu Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego Przemysłu Chemicznego i Multienergetycznego zapraszam do zapoznania się z informacjami związkowymi.
Cały czas jesteśmy w burzliwym okresie negocjacji płacowych w spółkach GK Orlen.
W ostatnim czasie miały miejsce spotkania w PKN Orlen ex-Lotos i Rafinerii Gdańskiej.
W dniu 08.02 w Warszawie, w rozmowach dotyczących pracowników ex-Lotosu, którzy przeszli do PKN Orlen, pracodawca przedstawił propozycję wzrostu wynagrodzenia o 600zł, 100zł na przeszeregowania indywidualne (ilość pracowników x 100zł do wspólnego funduszu przeszeregowań), do tego dwie nagrody po 1750zł wypłacane na święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, z zastrzeżeniem, że wysokość nagrody BN podlega negocjacji w październiku, nie mniej jednak niż 1750zł. Z zapewnień władz PKN nagroda będzie wyższą. Ponad to w przestrzeni negocjacyjnej pojawiła się karta przedpłacona do wykorzystania w sieci stacji PKN Orlen w wysokości 650zł.
Strona społeczna przedstawiła swoje żądania na poziomie 1500zł wzrostu zasadniczego wynagrodzenia, z zastrzeżeniem, że wszelkie nagrody i bonusy wynikające choćby z kart przedpłaconych nie są wliczane do podstawy wynagrodzenia, a to wiadomo jest wartością nadrzędną dla każdego pracownika. Po przerwie pracodawca przedstawiła kolejną propozycję wzrostu wynagrodzenia „obligo” na poziomie 750zł i 170zł na przeszeregowania indywidualne. Związki nie przystały na tę propozycję i na tym spotkanie się zakończyło. Kolejne zostało zaplanowane na dzień 28 lutego.
Natomiast w dniu 09.02 odbyło się spotkanie w Gdańsku w siedzibie Rafinerii Gdańskiej, podczas którego przedstawione zostały propozycje wzrostu wynagrodzeń pracowników RG. Pracodawca w swoich propozycjach, których wyliczenia nie są jasne dla strony związkowej, przedstawił jako składową tychże podwyżek, uzgodnienia wynikające z toczących się równolegle rozmów nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Jako że żadne uzgodnienia w temacie zmian do ZUZP nie zostały uzgodnione, nie można wynikających z nich korzyści dla pracowników, włączać do rozmów o przyroście wynagrodzenia. Jednocześnie zaznaczmy stanowisko związków, że oczekiwany przyrost wynagrodzenia jest na poziomie 20% od podstawy wynagrodzenia każdego pracownika. Przedstawiciel pracodawcy zapewnił również, że w kwestii wynikającej z niedoszacowania indywidualnego niektórych pracowników, w ramach wprowadzonych od stycznia ścieżek kariery w Rafinerii Gdańskiej, nastąpi wyrównanie ich wynagrodzeń zgodnie z zapisami ścieżek, do końca marca, z wyrównaniem od stycznia 2023r.
Poruszyliśmy również opracowanie ścieżek kariery dla inżynierów, dla których ścieżki karier nadal są niejasne i nieusystematyzowane. Bez usystematyzowania ścieżek kariery dla inżynierów, ta bardzo liczna grupa zawodowa w Rafinerii Gdańskiej, jest najbardziej niepewna możliwości rozwoju i awansu.
W związku z niejasnymi propozycjami pracodawcy i wyliczeniami procentów z nieistniejących regulacji ZUZP, strona związkowa, podtrzymując swoje żądania zakończyła spotkanie. Kolejne zaplanowane jest w przyszłym tygodniu.
W najbliższych dniach odbędą się również spotkania w pozostałych spółkach GK Orlen według następującego harmonogramu:
– 10 lutego – Aramcofuel Poland
– 14 lutego – Lotos Lab
– 15 lutego – Lotos Oil
– 16 lutego – Lotos Serwis i Lotos Ochrona
– 17 lutego – MOL
Po kolejne informacje zapraszamy już niebawem
Życzymy spokojnego weekendu i bezpiecznej pracy